Wyróżnione inicjatywy 2018

Podkategorie

GRUPA NIEFORMALNA „OŚNIACZKI Z DZIKIEJ PACZKI” zrealizuje projekt „WESOŁY TEATR POD MURALEM”

Celem projektu jest  zrekompensowanie braku dostępu do edukacji artystycznej wynikającej z odległości sołectwa od miasta i świetlic kulturalno-oświatowych. W Ośnie wszystkie działania mogą jedynie odbywać się na boisku gminnym lub pod wiatą, ponieważ nie ma tam żadnego pomieszczenia - budynku, w którym mogliby się spotkać. Zamierzonym celem jest wzbogacenie oferty spędzenia czasu wolnego, stworzenie warunków oraz okazji do twórczej integracji międzypokoleniowej mieszkańców. Chcemy wykorzystać nasze doświadczenie i umiejętności zdobyte w poprzednich latach i spróbować swoich sił tym razem na „deskach teatru”. Chcemy wzbudzić aktywność twórczą mieszkańców naszej miejscowości, ożywić atmosferę społeczną i zachęcić wszystkich do współpracy w grupie i dążenia do realizacji wspólnego celu. Chcemy aktywnie uczestniczyć w procesie tworzenia spektaklu teatralnego, pobudzając kreatywne myślenie i twórcze działanie. Spektakl teatralny zostanie zrealizowany z osobami dorosłymi i młodzieżą, natomiast dla dzieci zaplanowane są warsztaty teatralne z teatru cieni. Poprzez udział w teatrze chcemy wzbudzić w mieszkańcach poczucie estetyki  i wrażliwości, przełamać niepewność i lęk.

GRUPA NIEFORMALNA „MAREZIACY” zrealizuje projekt „MAREZA RZĄDZI!”       

Planowanym działaniom przyświeca ten sam cel, co Inicjatywie z 2017 r., dodatkowo poszerzony o nowe działania wykazane w dalszej części wniosku: integracja międzypokoleniowa mieszkańców Marezy, wzmacnianie więzi sąsiedzkich poprzez wspólne spędzanie wolnego czasu, pogłębianie wiedzy historycznej i kulturowej o wsi Mareza poprzez odkrywanie zasobów kultury materialnej i niematerialnej, rozwój kulturalny i artystyczny uczestników poprzez wzbudzanie zapału do dalszego pogłębiania tej wiedzy, wspólne śpiewanie z Zespołem Ludowym „Marezianki”, poznanie częściowej historii rodzin z sąsiedztwa i kultywowanie wiedzy o przodkach, nauka rzeźbienia w drewnie – warsztaty rzeźbiarskie (nowy cel), zapoznanie uczestników z zasadami pracy zawodowych pilarzy i z efektami ich pracy (nowy cel),  nauka dzieci i młodzieży fotografowania przy użyciu dawnych aparatów fotograficznych i dawnych technik fotograficznych – warsztaty fotograficzne (nowy cel), utrwalenie historii Marezy i jej mieszkańców w formie albumu z wykorzystaniem zdjęć (nowy cel).

GRUPA NIEFORMALNA „NOWODWORZACY” zrealizuje projekt „TEATR MAŁYCH I DUŻYCH„

Działania skupią się na założeniu amatorskiego teatru w skład, którego wejdą mieszkańcy Nowego Dworu i okolic oraz inne chętne osoby, które swoją działalnością chciałyby wesprzeć nowopowstający TEATR. Jako, że mieszkańcy Nowego Dworu mieli już okazję uczestniczenia w spektaklach teatralnych realizowanych przez GOK Kwidzyn w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna” chcemy, aby powstający teatr był pewnego rodzaju nawiązaniem do tego wydarzenia oraz kontynuacją warsztatów teatralnych, w których młodzież z Nowego Dworu i okolic brała udział. W ramach naszych działań chcielibyśmy skupić się na technice Teatru Cieni. Osoby te zaangażowane zostaną do przygotowania przedstawienia jako aktorzy, scenografowie, scenarzyści, operatorzy sprzętu audiowizualnego. Sama tematyka spektaklu oraz stworzenie scenariusza dokona się podczas prowadzonych warsztatów. Działania rozpoczną się od spotkania z profesjonalnym teatrem, który wykona spektakl połączony z warsztatami teatralnymi oraz prezentacjami technik teatralnych. Dzięki temu spotkaniu liczymy, że lokalna społeczność zainspiruje się do działania i aktywnego włączenia się w tworzenie spektaklu teatralnego. Chcemy, aby mieszkańcy byli współtwórcami treści scenariusza. Potencjalnymi odbiorcami będzie społeczność lokalna sołectw: Nowy Dwór, Rozpędziny, Obory, Grabowo. Efekty, w postaci przedstawienia teatralnego zaprezentowane zostaną podczas corocznego międzygminnego festynu organizowanego na terenie Szkoły Podstawowej w Nowym Dworze, przez Gminny Ośrodek Kultury „Kulturalnie, zdrowo i sportowo”. Dzięki temu poszerzy się krąg odbiorców o innych mieszkańców Gminy Kwidzyn oraz przyległych gmin.

GRUPA NIEFORMALNA „AKTYWNI DLA BRACHLEWA”  zrealizuje projekt „WARSZTATY FLORYSTYCZNE – SZTUKA I NATURA”.

Głównym celem projektu jest dążenie do zaktywizowania mieszkańców miejscowości Brachlewo do udziału w spotkaniach kulturalnych, wzmocnieniu potencjału społecznego. Natomiast najważniejszym celem projektu jest umocnienie więzi międzypokoleniowej, pobudzenie wyobraźni i kreatywności tych małych i dużych, z wykorzystaniem umiejętności mieszkanki Brachlewa Pani Beaty Ungrowskiej, która posiada doświadczenie zawodowe w zakresie florystyki. Dzięki pomocy i wsparciu mieszkanki Brachlewa będziemy mieli możliwość nabycia nowych umiejętności przydatnych   w codziennym życiu. Pomimo braku świetlicy kulturalno-oświatowej w naszej miejscowości, dzięki zaangażowaniu wielu mieszkańców sołectwa oraz wsparciu instruktorów GOK oraz organizacji Lokalnych Inicjatyw organizujemy coraz więcej spotkań kulturalnych i sportowych (Nording Walking), które aktywizują i uczą współpracy mieszkańców Brachlewa.

GRUPA NIEFORMALNA „MY TRZY”  zrealizuje projekt „RAZEM W KAŻDYM WIEKU”. 

Projekt jest skierowany do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów z sołectwa Szałwinka i ma na celu zrekompensowanie braku dostępu do edukacji artystycznej i udziału w życiu kulturalnym wynikający z odległości sołectwa od miasta i świetlic kulturalno - oświatowych, a także umocnieniu więzi międzypokoleniowej mieszkańców wsi Szałwinek, zwiększeniu poczucia tożsamości regionalnej poprzez organizację spotkań międzypokoleniowych. W sołectwie wszystkie działania kulturalne i artystyczne mogą odbywać się jedynie w plenerze, placu zabaw lub w suszarni znajdującej się w jednym z bloków, ponieważ brakuje budynku, w których mogłoby toczyć się życie kulturalne mieszkańców w ciągu całego roku. Chcemy też poprzez działania rozwijać postawy związku emocjonalnego z miejscem zamieszkania, budować  i jednocześnie umacniać więzi rodzinne,  a w szczególności zachęcić innych do działania na rzecz społeczności lokalnej jednocześnie integrując międzypokoleniowo. A przez nabycie nowej wiedzy i umiejętności w trakcie warsztatów rękodzielniczych i plastycznych  rozwijać  się kulturalnie  i artystycznie. Pragniemy zmienić naszą wieś w prawdziwą artystyczną wioskę gotową do mobilizacji i działań kulturalnych oraz artystycznych, wykorzystując czas wolny w sposób aktywny.

GRUPA NIEFORMALNA „RAZEM DLA LIPIANEK” zrealizuje projekt „LIPIANKI  - TU I TERAZ”.

Projekt skierowany jest do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Problemem naszej miejscowości jest brak identyfikacji mieszkańców z ich miejscem zamieszkania. Traktują Lipianki jako tzw „sypialnię” miasta, nie koniecznie chcą brać udział w tym co dzieje się u nas. Chcemy to zmienić, chcemy aby nasza miejscowość tętniła życiem. Mamy świetlicę, boisko, plac zabaw i chcemy to wykorzystać, pokazać, że również mamy atrakcyjną ofertę kulturalną spędzenia czasu wolnego. Celem inicjatywy jest pobudzenie lokalnej społeczności do większego zaangażowania się w działania mające na celu integrację i wzmocnienie potencjału mieszkańców. Podjęta inicjatywa ma także na celu wspieranie aktywności dostosowanej do lokalnych potrzeb mieszkańców, w tym także z niepełnosprawnością. Jednocześnie celem inicjatywy będzie zwrócenie uwagi na większą tolerancję i otwartość na inne poglądy i utrzymywanie więzi międzypokoleniowej. Mieszkańcy będą mieli okazję na częstsze spotkania a bogata oferta pozwoli dostosować zainteresowania i spędzić czas miło  i aktywnie.

GRUPA NIEFORMALNA „DOBOROWA TRÓJKA” zrealizuje projekt „SKARBY NASZEJ WSI”.

Celem projektu jest umocnienie więzi międzypokoleniowej mieszkańców wsi Obory, zwiększenie poczucia tożsamości regionalnej poprzez organizację spotkań międzypokoleniowych, podczas których mieszkańcy będą wymieniali się wiedzą dotycząca historii miejscowości, ciekawych miejsc, szukaniem starych fotografii dotyczących Obór. Końcowym efektem będzie opracowanie w formie elektronicznej publikacji wsi. Projekt będzie sprzyjał identyfikacji z lokalną ojczyzną oraz integracji lokalnej społeczności, a ponadto aktywizacji mieszkańców,  zwiększenie dostępu do życia lokalnego i kulturalnego, poszerzenie oferty spędzania wolnego czasu dla wszystkich grup wiekowych, zwiększenie świadomości kulturalno – edukacyjnej wyrównania różnic międzypokoleniowych.

GRUPA NIEFORMALNA „MY I NASZA WIEŚ” zrealizuje projekt „KWIATOWY DUBIEL NA WAZONACH”. 

Celem projektu jest rozbudzenia potrzeby kontaktu z przyrodą, sztuką i kulturą. Kształtowanie poczucia przynależności do społeczności  lokalnej, wdrażanie do właściwego zachowania w miejscach publicznych, lepsze poznanie miejscowości i życia jej mieszkańców, umocnienie więzi międzypokoleniowej mieszkańców wsi Dubiel. Końcowym efektem będzie uzupełnienie i wypełnieni istniejącej już przestrzeni kulturalno - publicznej Dubiela, która w 2017 roku stała się miejscem integracji i aktywnej pracy mieszkańców poprzez sadzenie krzewów sadzonek wieloletnich, co bez wątpienia pozytywnie wpłynie na estetykę i wizerunek  miejsca  i tym samym polepszy życie kulturalne mieszkańców poprzez podejmowanie różnorodnych działań kulturalnych. Projekt będzie sprzyjał identyfikacji z lokalną ojczyzną oraz integracji lokalnej społeczności, a ponadto aktywizacji mieszkańców.

Odwiedza nas 283 gości oraz 0 użytkowników.