Pracownia Haftu Artystycznego w świetlicy kulturalno – oświatowej w Pastwie

Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie zrealizował w 2011 roku projekt, na którego realizację pozyskał środki z programu PROW pod nazwą „Ginące rzemiosło Dolnego Powiśla. Warsztaty hafciarskie”. Koszt całkowity projektu wyniósł 20.757,59 zł. W ramach projektu zakupiono: laptop, oprogramowanie, projektor, ekran, żelazko, maszynę do szycia, deskę do prasowania, szafy, tablicę informacyjną, książki, tusz do drukarki, papier, ramko – tamborki, igły, kanwę, mulinę, szpilki, tamborek, ulotkę informacyjną. GOK otrzymał w roku 2012 dofinansowanie  w wysokości 11.904,01 zł. W ramach projektu powstała Pracownia Haftu Artystycznego w świetlicy kulturalno – oświatowej w Pastwie pielęgnująca pamięć o jednym z dawnych rzemiosł-hafcie krzyżykowym, który był jedną z form zdobnictwa tkanin i jedną ze starszych technik hafciarskich stosowanych na Dolnym Powiślu. Działalność Pracowni  polega na organizacji warsztatów hafciarskich nawiązujących do zanikającego rzemiosła regionu Dolnego Powiśla. Ponadto w ramach projektu Pracownia została wyposażona w sprzęt multimedialny i materiały potrzebne do podstawowego jej funkcjonowania. Innowacyjnym pomysłem był zakup programu komputerowego „Abakan”, który umożliwia uczestnikom przekształcenie  zdjęcia  na wzór haftu. Podczas warsztatów przekazywane są treści dotyczące tradycyjnych zawodów i rzemiosł, stroju ludowego, obrzędów i zwyczajów oraz twórczości ludowej w zupełnie nowej formie (korelacja tradycyjnego zawodu – hafciarstwa z nowoczesnymi możliwościami techniki).  Pracownia Haftu Artystycznego proponuje zajęcia warsztatowe:  „Hafciarstwo, czyli jak haftowano elementy na stroju ludowym”,  „Hafciarki przy pracy”,  „Twórczość ludowa regionu- stare rzemiosło”, „Twórczość ludowa regionu – budownictwo, wyposażenie wnętrz, stroje”.

Głównym celem Pracowni jest wzrost mobilizacji oraz zjednoczenie wokół odchodzących w zapomnienie tradycyjnych zawodów i rzemiosł, a także tradycji, obrzędów i zwyczajów z obszaru Dolnego Powiśla.  Pracownia szczególny nacisk kładzie się na propagowanie powyższych działań wśród ludzi młodych, których zainteresowania odbiegają od poznawania i pielęgnowania lokalnych rzemiosł, a bogate wyposażenie pracowni, a w szczególności sprzęt multimedialny, w skuteczny sposób aktywizuje i przyczynia się do wzmocnienia więzi ludzi młodych z miejscem zamieszkania oraz najbliższym regionem.