Oferta - program warsztatów

WARSZTATY EDUKACYJNE W PRACOWNI RZEŹBY W RAKOWCU

BAJKA O RZEŹBIARZU RAKU. Opowieść o losach rzeźbiarza Raka, wędrowca żyjącego w czasach średniowiecza połączona ze zwiedzaniem Pracowni.

NARZĘDZIA RZEŹBIARSKIE. Prezentacja narzędzi do rzeźbienia w drewnie (dłuta, piły, topory, strugi, dłuta, świdry).

AKTYWNE ZABAWY

a)  RUCHOWE.  Zabawy animacyjne w grupach pt. „ DRZEWA”, „RZEŹBA”

b)  "LABIRYNT RZEKA” . Zabawa z  przestrzennymi puzzlami – „Jak trafić do osady Raka”

c)  "ZAKLĘTA SKRZYNIA”. Zabawa w szukanie skrzyni i zaklęcia wykorzystanego do odczarowania Raka w trakcie tańca

d)  GRA PRZESTRZENNA – BUDOWANIE DOMU Z BALI. Opowieść o średniowiecznym zwyczaju budowania chat pokrytych strzechą oraz praca w grupie – wspólna budowa domu z bali.

WARSZTATY TWÓRCZE Z UŻYCIEM SUROWCÓW NATURALNYCH

a)  ZABAWKA Z DREWNA. Warsztaty plastyczne z wykonania zabawki z klamerek.

b)  "RZEŹBIARZ RAK”. Warsztaty plastyczne z wykorzystaniem drewna.

c)  "ŚREDNIOWIECZNA CHATA”. Warsztaty wyklejania obrazków z patyczków, słomek oraz nasion.

 

QUEST - GRA TERENOWA RAKOWCA

GROSS KREBS HISTORIA NIE RAK NIE TOCZY SIĘ WSPAK

Dla każdego, kto lubi aktywnie poznawać dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze proponujemy udział w QUESTINGU – zabawie terenowej po Rakowcu, polegającej na podążaniu do wyznaczonego celu nieoznakowaną ścieżką. Uczestnik zabawy ma do dyspozycji rymowany opis questu oraz ilustrującą go mapę. Na trasie wykonuje zadania, zawarte w queście, które służą do rozwiązania finałowego hasła. Na końcu swojej drogi znajduje nagrodę w postaci ukrytej w skrzynce pieczęci

Nasz Quest  to efekt prawie półrocznej pracy zespołu naszego Ośrodka z mieszkańcami Rakowca w ramach projektu GOK Kwidzyn „Asamblaż – trzy wymiary kultury” dofinansowanego ze środków MKiDN w ramach programu Edukacja kulturalna.

Mapę gry terenowej można pobrać z Pracowni Rzeźby w Rakowcu, Biblioteki Publicznej Gminy Kwidzyn filii w Rakowcu lub od pani sołtys Rakowca.  Można też wydrukować z naszej strony.

     

 

Rzeźba wykonana przez naszego instruktora Piotra Jakubowskiego. Od dnia dzisiejszego rzeźba będzie witała wszystkich, którzy będą odwiedzać naszą pracownie

W Pracowni Rzeźby prowadzone są zajęcia stałe podczas których poznajemy sposoby techniczne i plastyczne potrzebne do wykonywania  rzeźb, prace powstają  przy wykorzystaniu różnych technik, sposobów poprzez użycie różnego rodzaju mas, materiałów typu: glina, masy solne, modelina, gips, drewno, kamień, styropian, metal.  Proces tworzenia przebiega w następujących etapach:  pomysł, projektowanie na papierze, skalowanie przenoszenie projektu na dany materiał obróbka (rzeźbienie, modelowanie, lepienie) szczegółowe wykończenie, malowanie.

Jest  tez miejscem integracji, spotkań społeczności. Zapraszamy również  tych którzy nie są zainteresowani  tworzeniem rzeźby, do wspólnego udziału i pomocy w organizowaniu zajęć, imprez plenerów, które z pewnością pozwolą każdemu spędzić atrakcyjnie wolny czas.

Większość dzieł sztuki które tworzymy ma swój cel, patrzenie na nie jest czymś więcej niż przyjemnością estetyczną- dzieło sztuki niesie przesłanie. W wielu sytuacjach nawiązujemy do historii, tradycji, religii, kultury, symboli, więc aby stworzyć coś sensownego i prze mownego musimy zapoznać się z tym co chcemy przekazać, osoby uczestniczące w zajęciach rozwijają swoja wiedzę intelektualną, manualną, wymieniają poglądy oraz doświadczenia.

Celem Pracowni Rzeźby jest nauka tej  zapominanej formy sztuki oraz  podtrzymywanie tradycji naszego regionu.

Zajęcia prowadzi młodszy instruktor kultury Piotr Jakubowski rzeźbiarz z długoletnim doświadczeniem.

 W programie zajęć rzeźbiarskich:

 Płaskorzeźba w drewnie

 Rzeźba przestrzenna w drewnie

 Lepienie w glinie

 Wyrób galanterii drewnianej oraz przedmiotów codziennego użytku

 

 

 

 

Odwiedza nas 85 gości oraz 0 użytkowników.