Wywiad z Małgosią Krauze

1. Jak odkryła pani swój talent?

Talent odkryła we mnie moja nie żyjąca już nauczycielka  od plastyki w szkole podstawowej  pani  A. Kraszewska .Ona mi to wpajała ,od niej też się uczyłam ,pamiętam doskonale ,lekcję malarstwa na szkle [ obecnie w szkołach nie ma takich lekcji].Jak pani Kraszewska odkryła że dobrze mi to wychodzi to dawała mi do zdobienia okna w szkole ,a ja miałam frajdę, wszystkie szyby z chęcią malowałam .

2. Jak długo zajmuje się pani ozdabianiem pisanek?

Od zawsze , na święta jako małe dziecko, ale tak naprawdę to od 1992 roku zaczęłam robić ich dużo .

3. Skąd czerpie pani inspirację dla swoich prac?

Zainspirowały mnie gęsie wydmuszki ,bielusieńkie i piękne same w sobie . Można je zdobić w nieskończoność wymyślać wzory i techniki które są niepowtarzalne. Same wzory powstają od ręki bez zapisywania i rysowania wcześniej ,powstają z głowy . Podpatruję przyrodę i otaczający mnie świat ,a czasem zainspiruje mnie sama  technika ,lubię wynajdować nowe techniki zdobienia pisanek .

4. Czy ozdabianie pisanek jest jedyną formą sztuki którą się pani zajmuje?

Robienie pisanek to nie jedyne moje zajęcie maluję na szkle ,ceramice ,płótnie ,robię mozaiki, wszystkiego muszę spróbować.

5. Czy prowadzona przez panią galeria to hobby  czy praca zawodowa?

Moja pasja  stała się moją pracą ,przedtem nie zamierzałam otwierać własnej galerii, ale tak wyszło, kocham to co robię .

6. Czy prace wykonane przez panią można podziwiać gdzieś indziej np. na wernisażach?

Obecnie  mało wystawiam w innych galeriach, no bo mam swoją . Przygotowanie takiej wystawy to nie lada wyzwanie ,potrzebne są gabloty no i przewożenie układnie to ogrom pracy, pominąwszy koszt  .W 2005 roku miałam znacząca wystawę w muzeum narodowym w Oliwie ,była pięknie przygotowana. Później w Gdyni Centrum Gemini .Byłam też na zjeździe hodowców strusi w ,którym brało udział 52 państwa  zjazd odbył się w Warszawie w instytucie Genetyki Zwierząt moje prace oglądał cały świat .

7. Czy otrzymuje pani nagrody za swoje prace?

Nie biorę udziału w konkursach ,ale mam nagrody ,wyróżnienia za pracę ,krzewienie kultury na Dolnym  Powiślu .Dostałam medal nadany przez  starostę sztumskiego pana Piotra Steca za zasługi dla powiatu sztumskiego .

8. Dziękujemy za rozmowę i życzymy wszystkiego dobrego.

Również dziękuje.

Gry, bajki ...