PROTOKÓŁ KONKURSOWY

Kwidzyn, dnia 10.06.2016r.

PROTOKÓŁ KONKURSOWY

Komisja konkursowa w składzie:

 

  1. Monika Jastrzębska - Opitz – przewodnicząca komisji
  2. Dorota Nawój – członek komisji
  3. Wojciech Demko – członek komisji

Dnia 10 czerwca br., dokonała oceny inicjatyw zgłoszonych w ramach Konkursu Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie: Inicjatywy Lokalne w Gminie Kwidzyn 2016. Wszystkie złożone projekty grup nieformalnych otrzymały stosowną punktację i dofinansowanie wskazane poniżej:  

OPISY NAGRODZONYCH INICJATYW

Przypominamy : W 2015 r., Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie otrzymał grant z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2015r. Wspólnie z nieformalnymi grupami zrealizowaliśmy 6 inicjatyw – blisko 40 wydarzeń od sierpnia do listopada 2015r. Nie poprzestaliśmy i w tym roku postanowiliśmy kontynuować ideę programu, ogłaszając kolejny konkurs inicjatyw. Jak widać warto !!!  Za nami już rozstrzygnięty konkurs Inicjatyw Lokalnych w Gminie Kwidzyn 2016. Wpłynęło 6 wniosków projektowych a komisja konkursowa postanowiła nagrodzić wszystkie inicjatywy. Przed nami kolejne wyzwanie wsparcie dla 6 grup nieformalnych i wspólna realizacja 6  inicjatyw na terenie Gminy Kwidzyn. Jakie inicjatywy niedługo opanują naszą Gminę ? Zobaczcie sami! zapowiadamy że, będzie bardzo smacznie, turystycznie wyjątkowo  artystycznie, filmowo i  sentymentalnie z przeszłością !!!!

GRUPA NIEFORMALNA – S.O.S. TYCHNOWY, zrealizuje projekt, który nazwali  „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA – POGOTOWIE RATUNKOWE – TYCHNOWY ”. Głównym celem projektu jest aktywizacja i integracja międzypokoleniowa mieszkańców Tychnów, skupiona wokół historii i teraźniejszości.  Projekt to cykl wywiadów, rozmów i spotkań z mieszkańcami wsi Tychnowy, podczas których będą wspominać, rozmawiać, odkrywać historię Tychnów na nowo. Efekty spotkań i  warsztatów zostaną „przelane” na kartki publikacji – „Ocalić od zapomnienia namacalnej pamiątki dla wszystkich mieszkańców sołectwa. Ponadto Grupa inicjatywna zamierza zebrać – wypożyczyć od mieszkańców przedmioty oraz pamiątki związane z rodzinnymi historiami i miejscem w który mieszkają  - Tychnowami, które posłużą do stworzenia „Żywego Muzeum”  - tymczasowej wystawy wspomnień. Udostępnią „Pogotowie Ratunkowe” – w bibliotece, do którego każdy mieszkaniec wsi Tychnowy, będzie mógł przynieść pamiątkę (zdjęcie, gazetę, przedmiot – wspomnienie).

GRUPA NIEFORMALNA - OŚNIACZKI Z DZIKIEJ PACZKI,  zrealizuje projekt : „ETNO - OŚNO”. Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży oraz dorosłych z sołectwa Ośno i ma na celu zrekompensowanie brak dostępu do edukacji artystycznej. Projekt ma na celu zintegrować i zaktywizować międzypokoleniowo a tym samym rozwinąć zdolności i zainteresowania mieszkańców. To także wzbogacenie oferty spędzania czasu wolnego, poprzez wspólną i aktywną zabawę wokół kultury Afryki, Ameryki i Azji i Dolnego Powiśla  Z uwagi na fakt że w sołectwie Ośno nie ma świetlicy, szkoły ani żadnego innego miejsca/budynku, w którym można byłoby przeprowadzić zajęcia,  grupa założyła przeprowadzenie zajęć artystycznych „pod chmurką”. Zamierzają zorganizować cykl warsztatów artystycznych, podczas których obok nabycia konkretnych umiejętności,  takich jak: nauka wykonania etnicznej biżuterii i instrumentów zdobędą wiedzę z zakresu teatru kamisibai,  nauczą się grać na bębnach djembe, czego efektem będzie koncert na pikniku kończącym projekt. Inicjatywa ma walory edukacji międzykulturowej oraz wzmacnia postawy tolerancji i szacunku do odmienności a do tego są doskonałym sposobem aktywnego spędzania czasu.

GRUPA NIEFORMALNA – KLUB FILMOWY W MAREZIE, zrealizuje projekt pod nazwą „FILMOTEKA W MAREZIE CZEKA NA CIEBIE”. Głównym działaniem Klubu Filmowego będą  projekcje filmów o walorach artystycznych i poznawczych, uzupełnione prelekcjami i dyskusjami. Działalność klubu będzie miała charakter dydaktyczny. W okresie trwania projektu odbędzie się 7 otwartych projekcji filmowych w sali biblioteki, w tym plener filmowy promujący inicjatywę  połączony z akcją Narodowego Czytania zainicjonowaną przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, mającą popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Grupa zaprasza na wykład  Alicji Górskiej debiutującej pisarki, studentki kulturoznawstwa: Historia filmu oraz Polska Szkoła Filmowa., a także na spotkanie z  filmoznawcą,  autorką bloga kulinarnego „Życie zamknięte w smaku”. Inicjatywę zakończy spotkanie podczas którego zostanie przeprowadzony konkurs wiedzy i podsumowanie inicjatywy .

GRUPA NIEFORMALNA - PROMOTORKI TRADYCJI I AKTYWNOŚCI, zrealizuje inicjatywę „AKTYWNIE, KULINARNIE, HISTORYCZNIE I NA SPORTOWO POZNAJEMY POWIŚLE”  która zaprasza do udziału  ludzi w niemalże każdym wieku. Grupa poprzez realizacje inicjatywy zaaktywizuje i  zintegruje międzypokoleniowo mieszkańców Korzeniewa i Lipianek. Będą  poznawać aktywnie najbliższe środowisko, dostrzegą  specyfikę kulturową, historyczną, kulinarną i przyrodniczą naszego regionu – Dolnego Powiśla. W ramach wycieczek przede wszystkim rowerowych i spacerów „Nordic Walking” połączonych z warsztatami artystycznymi chcą zapoznać uczestników inicjatywy  z ciekawymi i historycznymi miejscami, zabytkami, przekazać wiedzę, którą posiadają młodszym uczestnikom projektu. Ponadto  w ramach inicjatywy odbędzie się „Piknik Integracyjny” – podczas którego zostaną zaprezentowane prace uczestników warsztatów artystycznych, zostaną zorganizowane konkursy rodzinne  m.in. „Wiedzy o Dolnym Powiślu”. Grupie inicjatywnej przyświeca  idea , że pomimo różnic wiekowych można pożytecznie ciekawie spędzać czas oraz wspólnie bawiąc się  uczyć, poznawać wzajemnie swoje potrzeby i niwelować bariery wiekowe.

GRUPA NIEFORMALNA  - KGW LICZE, zrealizuje projekt pod nazwą: „TRZY KROKI DO POWIŚLA”.  Głównym celem projektu jest integracja międzypokoleniowa, która skupiona na poznawaniu regionu Dolnego Powiśla, jak również zachęcenie do aktywnego spędzania czasu wolnego zarówno młodzież jak i dorosłych poprzez organizację spotkań, wyjazdów mających na celu poznawanie urokliwych miejsc Powiśla. W ramach inicjatywy grupa, zaplanowała przeprowadzić trzy działania, do których uczestnictwa zostaną zaproszeni mieszkańcy wsi Licze w każdym wieku. Każde z niżej podanych trzech działań będzie polegało na poznawaniu miejsc naszego regionu Dolnego Powiśla w sposób aktywny, zorganizowany w formie wycieczki, spływu kajakowego oraz marszu nordic-walking  połączonego ze spotkaniem integracyjnym.  Trzy kroki do Powiśla to„ STEPEM PO GMINIE KWIDZYN”, „ SZLAKIEM LIWY” i  „Z KIJKAMI PRZEZ LAS”. Grupie inicjatywnej zależy na   dostrzeżeniu potencjału  kulturowego, historycznego i przyrodniczego „małej Ojczyzny”, rozwijaniu postaw związku emocjonalnego z miejscem zamieszkania, oraz budzenie tożsamości regionalnej  oraz uczuć patriotycznych związanych z regionem Dolnego Powiśla.

GRUPA NIEFORMALNA – CZWARTKOWE MAMY, zainicjują inicjatywę pod nazwą: „OWOCOWO-WARZYWNA SPIŻARNIA NASZEJ BABCI Z DOLNEGO POWIŚLA”. Grupa inicjatywna z sentymentem wraca do czasów kiedy region naszego Powiśla tętnił warzywami i owocami. Głównym celem projektu jest aktywizacja społeczności lokalnej na rzecz zakładania przydomowych ogródków owocowo-warzywnych oraz utrwalenie i propagowanie tradycyjnych przepisów na potrawy i przetwory, wykorzystujące dostępne w przydomowym ogrodzie owoce, warzywa i zioła.  Grupa zakłada międzypokoleniową integrację i aktywizację mieszkańców na rzecz zakładania przydomowych ogródków oraz poszukiwania kulinarnych tradycji.  W ramach inicjatywy odbędą się m.in. – otwarte warsztaty:  z zakresu edukacji agrotechnicznej, tradycji kulinarnej  regionu Powiśla , przetwórstwa soków owocowych, ale to nie wszystko !!! Grupa przewiduje międzypokoleniowy konkurs, którego efektem będzie ulotka „Owocowo-warzywna spiżarnia naszej babci z Dolnego Powiśla” z przepisami oraz piknik integracyjny na zakończenie projektu  - na którym będzie można m.in.  wymienić się  – sadzonkami, karp, nasionami roślin owocowych, warzywnych i ziół.

 

 

 

Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.