Idea powstania pracowni

"Ginące rzemiosło Dolnego Powiśla. Warsztaty hafciarskie" to nazwa przedsięwzięcia realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013r.

Aktywizacja społeczności lokalnej poprzez kultywowanie tradycyjnych zawodów i rzemiosła to dominujący cel funkcjonowania Pracowni Haftu Artystycznego. Nietypowa forma prowadzenia warsztatów oraz nowoczesne wyposażenie pracowni, pozwoliło na korelacje tradycyjnego zawodu -hafciarstwa, z nowoczesnymi urządzeniami multimedialnymi. Każdy z uczestników w trakcie spotkań mógł korzystać z wysokiej jakości materiałów, porad instruktorów, ciekawych propozycji motywów do haftowania stworzonych na podstawie zdjęć wykonanych w Izbie Regionalnej w Janowie. Niektórzy uczestnicy wykonywali haft na podstawie samodzielnie stworzonych szablonów. W Pracowni Haftu Artystycznego w Świetlicy kulturalno - oświatowej w Pastwie, odbyło się do tej pory 5 warsztatów, w których uczestniczyli mieszkańcy z terenu Gminy Kwidzyn. Zorganizowany cykl spotkań dotyczył dawnych rzemiosł oraz twórczości ludowej regionu:

. 17.08.2011r. godz. 14.00 - oficjalne otwarcie pracowni, zajęcia warsztatowe: "Hafciarstwo, czyli jak haftowano elementy na stroju ludowym".
. 19.08.2011r. godz. 14.00 - zajęcia warsztatowe: "Hafciarki przy pracy".
. 22.08.2011r. godz. 14.00 - zajęcia warsztatowe: "Ludzie przy pracy - obrzędy i zwyczaje na Dolnym Powiślu".
. 23.08. 2011r. godz. 14.00 - zajęcia warsztatowe: "Twórczość ludowa regionu - stare rzemiosło".
. 24.08.2011r. godz. 14.00 - zajęcia warsztatowe: "Twórczość ludowa regionu - budownictwo, wyposażenie wnętrza, stroje".

Pracownia Haftu Artystycznego wystawiana będzie w trakcie imprez organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie. Stoisko prezentowane w trakcie Dożynek Parafialnych - święto Rakowca i okolic - 27.08.2011r. cieszyło się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy imprezy mogli oglądać wykonane prace oraz wziąć udział w warsztatach hafciarskich i spróbować swoich sił w hafcie krzyżykowym.

Każdy z uczestników w trakcie spotkań mógł korzystać z wysokiej jakości materiałów, porad instruktorów, ciekawych propozycji motywów do haftowania, stworzonych na podstawie zdjęć wykonanych w Izbie Regionalnej w Janowie. Niektórzy uczestnicy wykonywali haft na podstawie samodzielnie stworzonych szablonów.

Idea powstania pracowni zrodziła się w trakcie zajęć organizowanych przez instruktora kultury w świetlicy kulturalno-oświatowej w Pastwie, który wraz z uczestnikami zajęć wyszywa amatorsko od 2008r. Duże zainteresowanie haftem krzyżykowym i tworzeniem własnych projektów zmotywowało instruktora do poszukiwania nowatorskich rozwiązań. Dzięki programowi komputerowemu, który przerabia zdjęcia na projekty haftu, można było rozszerzyć ofertę zajęć.

Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie w 2012r. planuje doposażyć istniejącą Pracownię Haftu Artystycznego poprzez realizacje projektu pod nazwą "Pracownia Haftu Artystycznego w Pastwie miejscem gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. Dolina Dolnej Wisły w obiektywie i hafcie." W ramach tego przedsięwzięcia planuje się doposażyć pracownie między innymi w aparaty fotograficzne oraz przeprowadzić warsztaty zarówno fotograficzne jak i hafciarskie. Dokładniejsze informacje na ten temat można będzie uzyskać w przyszłym roku.

Z pracowni Haftu Artystycznego będzie można korzystać nieodpłatnie w trakcie spotkań organizowanych przez instruktora kultury w świetlicy kulturalno - oświatowej w Pastwie. Dokładne informacje na temat kolejnych terminów spotkań znajdą państwo na stronie internetowej www.gminakwidzyn.pl/gok oraz pod numerem telefonu 552759470.