Inicjatywy lokalne 2019

Podkategorie

Nazwa grupy nieformalnej: NOWODWORZACY nazwa inicjatywy: „NIESPODZIANKA”

Grupa nieformalna zrealizuje projekt „NIESPODZIANKA” stawiając przed sobą integrację międzypokoleniową, pokonywanie barier wynikających z wystąpień publicznych, wzmacnianie potencjału społecznego wynikającego z działań międzypokoleniowych a także pobudzanie aktywności kulturalnej mieszkańców Nowego Dworu i okolic w obcowaniu ze sztuką. Inicjatywa jest kontynuacją zeszłorocznej inicjatywy. Tym razem w rolę artystów, scenarzystów, obsługę teatralną wcielą się rodzice. Przygotują spektakl pod nazwą „Niespodzianka” dla dzieci, młodzieży, seniorów i zaprezentują go podczas Pikniku dla okolicznych sołectw. Planowane działanie w ramach inicjatywy obejmuje cykl spotkań przygotowujących do spektaklu, wspólne pisanie scenariusza, wykonanie scenografii, próby teatralne.

Nazwa grupy nieformalnej: MAREZIACY nazwa inicjatywy: „MAREZA NADAL RZĄDZI”
“Mareziacy”, to grupa, która już od kilku lat realizuje projekty w ramach “Konkursu Inicjatyw Lokalnych w Gminie Kwidzyn”. W tegorocznej edycji “Mareziacy” planują dalszy rozwój relacji międzypokoleniowych wśród mieszkańców Marezy, które będą przeplatane historią tej miejscowości w projekcie : „MAREZA NADAL RZĄDZI”. Dzięki odkrywaniu historii miejscowości Mareza oraz jej mieszkańców “Mareziacy” planują organizację warsztatów dotyczących tworzenia drzewa genealogicznego, a także kontynuację wcześniej podjętych inicjatyw takich jak choćby dalsze prowadzenie i aktualizacja kroniki czy poznawanie historii rodzin z sąsiedztwa. Efektem tych historycznych poszukiwań będzie wydanie publikacji dotyczącej krótkiej historii Marezy.

Nazwa grupy nieformalnej: BADACZKI HISTORII nazwa inicjatywy: „WOKÓŁ HISTORII DAWNEJ CMENTARZY NA POWIŚLU”.

Grupa zrealizuje projekt „WOKÓŁ HISTORII DAWNEJ CMENTARZY NA POWIŚLU”. Pod opieką animatorów GOK, doświadczonych w badaniach w terenie, grupa przeprowadzi działania badawcze dotyczące historii cmentarzy poniemieckich znajdujących się na terenie Gminy Kwidzyn. Prace będą polegać na wyjazdach w teren do miejsc cmentarzy, fotografowaniu ich, zbieraniu wśród mieszkańców poszczególnych miejscowości informacji o  nich, przeprowadzaniu wywiadów z najstarszymi mieszkańcami. Efektem końcowym działań badawczych będzie opracowanie i wydanie albumu o cmentarzach, który zostanie rozpowszechniony wśród instytucji z Gminy.  Grupa chce pokazać, potencjał kultury materialnej Powiśla, jakimi są cmentarze poniemieckie rozmieszczone w różnych miejscach we wsiach naszej gminy. Inicjatywa zakończy się uroczystym podsumowaniem z wykładem historycznym i prezentacją albumu.  

Nazwa grupy nieformalnej: KORZENIEWIACY TO MY! nazwa inicjatywy: „KLUB AKTYWNI PLUS. DLA LUDZI W KAŻDYM WIEKU”

To kolejna grupa, która swoje działania skupiła wokół integracji międzypokoleniowej oraz wzmacniania więzi sąsiedzkich w projekcie który nosi nazwę: „KLUB AKTYWNI PLUS. DLA LUDZI W KAŻDYM WIEKU”. Postawione sobie cele “Korzeniewiacy” chcą zrealizować przez wykorzystanie takich narzędzi jak fotografia oraz aktywność prozdrowotna. W ramach realizacji inicjatywy odbędą się Warsztaty Fotograficzne podczas których mieszkańcy nauczą się obsługi aparatu i poznają podstawy fotografii, a także wyruszą na fotograficzny spacer, aby sfotografować charakterystyczną dla miejscowości Korzeniewo architekturę. Odbędzie się również marsz Nordic Walking do Marezy połączony z poszukiwaniami historii o Korzeniewie. Na koniec odbędzie się spotkanie podsumowujące połączone z wernisażem zdjęć wykonanych podczas realizacji inicjatywy.

Nazwa grupy nieformalnej: KREATYWNE TYCHNOWY nazwa inicjatywy: „ZRÓBMY COŚ RAZEM”

Grupa zrealizuje projekt pod nazwą ZRÓBMY COŚ RAZEM”, którego głównym celem jest integracja międzypokoleniowa ukierunkowana na wzmocnienie potencjału społecznego poprzez aktywność mieszkańców, wzajemną inspirację, a przede wszystkim  wymianę doświadczeń. Odbędą się trzy warsztaty, spotkania, które mają na celu pielęgnowanie regionalnych obyczajów i tradycji np. pieczenie chleba. Tradycja ta coraz bardziej zanika, dlatego chcemy ten obyczaj dalej kultywować zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, które tej tradycji nie zna. Problemem, który zauważyła grupa wśród mieszkańców wsi,  jest brak aktywności społecznej, która spowodowana jest między innymi brakiem oferty spędzania wolnego czasu dla różnych grup wiekowych. W ramach realizowanego projektu poprzez zaplanowanie cyklu spotkań uczestnicy lepiej się poznają oraz zintegrują, spowoduje to trwałość projektu, a w przyszłości możliwość jego kontynuacji.

Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.