Inicjatywy lokalne 2020

     REGULAMIN KONKURSU

     ANEKS DO REGULAMINU KONKURSU

     Wniosek konkursowy

    Wniosek konkursowy [PDF]

 

  Diagnoza potencjału kulturotwórczego Gminy Kwidzyn

 

PLAKAT IL 2020

Podkategorie

Nazwa grupy nieformalnej: PRZEBUDZENI Z LICZA nazwa inicjatywy: „W ZAKĄTKACH DOLNEGO POWIŚLA”

Grupa nieformalna zrealizuje projekt pt. „W ZAKĄTKACH DOLNEGO POWIŚLA”, którego celem jest umocnienie więzi międzypokoleniowej, rozwijanie postawy szacunku wobec seniorów wsi, budowanie partnerstwa z lokalnymi instytucjami kulturalnymi oraz wykonanie przedsięwzięć polepszających standard oraz jakość życia mieszkańców Licza. Projekt jest trzecią inicjatywą własną  tej miejscowości.  W ramach inicjatywy planuje się, przeprowadzić cztery działania, do których uczestnictwa zostaną zaproszeni mieszkańcy wsi Licze w każdym wieku. Każde z czterech działań będzie polegało na pogłębianiu wiedzy na temat naszego regionu Dolnego Powiśla w sposób aktywny, edukacyjny poprzez zabawę. W ramach działania przewiduje się zorganizować warsztat fotograficzny, wyjazd do Pracowni „PODGÓRZE”  w Podzamczu na warsztaty rysunkowo-malarskie, spływ kajakowy rzeką Liwą oraz spotkanie integracyjne dla mieszkańców wsi Licze, które będzie jednocześnie zakończeniem i podsumowaniem wszystkich działań.

Nazwa grupy nieformalnej: CIEKAWI SIEBIE  nazwa inicjatywy: „PRZYJAZNA WIEŚ”

Grupa nieformalna zrealizuje projekt pt. „PRZYJAZNA WIEŚ” skierowany  do wszystkich mieszkańców wsi Rakowiec oraz społeczności Gminy Kwidzyn, który ma na celu zintegrowanie środowiska, poznania siebie, wyjątkowych ludzi , którzy tworzyli i tworzą historię wsi Rakowiec.  Przewidywane są spotkania międzypokoleniowe, budujące i wzmacniające więzi rodzinne oraz międzysąsiedzkie.  Działania odbędą się w plenerze oraz obiektach zamkniętych ze współpracą z GOK Kwidzyn, Urzędem Gminy Kwidzyn, Szkołą Podstawową w Rakowcu i Ochotniczą Strażą Pożarną w Rakowcu.  W ramach inicjatywy planowany jest cykl spotkań integrujących lokalną społeczność. Odbędzie się prelekcja  na temat tradycji dożynek wiejskich, przygotowanie kiszonek, rozmowa na temat pszczół, „Dzień pieczonego ziemniaka”, Dzień seniora inaczej,  warsztaty florystyczne, wykład na temat ziół, występ zespołu ,,Łobuziary”, wspólne śpiewanie, międzypokoleniowe warsztaty rysunkowo-malarskie, szydełkowanie, wyszywanki, pieczenie chleba z degustacją. Na koniec planowany jest wyjazd do Torunia dla osób systematycznie uczestniczących w cyklach wydarzeń.

Nazwa grupy nieformalnej: KORZENIEWIACY TO MY ! nazwa inicjatywy: „SKARBY NAD WISŁĄ” – inicjatywa społeczna na rzecz ocalenia historii Korzeniewskiego bosmanatu - wodowskazu.

Grupa nieformalna zrealizuje projekt „SKARBY NAD WISŁĄ”, którego celem  jest upamiętnienie historii budynku bosmanatu-wodowskazu, jego znaczenia w historii żeglugi wiślanej oraz jego roli w okresie po plebiscytowym w  1920 roku, a także roli jaką od XIV wieku spełniało Korzeniewo  w transporcie towarów rzeką Wisłą. Cel podjętych działań zmaterializować ma się w formie tablicy upamiętniającej te wydarzenia umieszczonej na budynku bosmanatu-wodowskazu.  Odbędą się spotkania  w bibliotece różnych grup wiekowych społeczności naszej wsi z historykiem, szukanie zbiorów, rodzinnych pamiątek dotyczących historii Korzeniewa, wspólne przygotowanie materiałów na wystawę o ilustrującą historię bosmanatu-wodowskazu i Korzeniewa. Miejscem spotkań będzie biblioteka i budynek bosmanatu, gdzie omówiona zostanie treść tablicy upamiętniającej historię budynku bosmanatu-wodowskazu. Odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy informacyjnej oraz wystawy ilustrującej historię bosmanatu. Materiały  historyczne zebrane w trakcie realizacji inicjatywy wraz z materiałami tworzącymi wystawę zostaną przekazane do Szkoły Podstawowej w Korzeniewie i Biblioteki Publicznej w Korzeniewie w celu utworzenia ekspozycji czasowej lub stworzenia „wystawy on-line” w zależności od sytuacji epidemiologicznej kraju. Grupę inicjatywną wspierać wówczas będą wolontariusze, bibliotekarz oraz instruktor GOK.

Nazwa grupy nieformalnej: AKTYWNI DLA BRACHLEWA, nazwa inicjatywy: 100. ROCZNICA URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II – „PAMIĘĆ, KTÓRA NIE PRZEMIJA”

Grupa nieformalna zrealizuje projekt, którego głównym celem jest zwiększenie aktywności lokalnej mieszkańców wsi Brachlewo i integracja międzypokoleniowa, a także umocnienie współpracy z  GOK Kwidzyn. Celem jest przybliżenie mieszkańcom osoby Św. Jana Pawła II  jako wielkiego Polaka i autorytetu moralnego świata oraz krzewienia i upowszechniania postaw promujących wrażliwość na dobro i piękno. Dodatkowo uczestnicy mają zintegrować się przy realizacji projektu oraz wzbudzić w sobie i mieszkańcach zaciekawienie poprzez gromadzenie literatury o Papieżu Polaku. Rok 2020 - obok innych ważnych Jubileuszy, w tym Plebiscytu na naszych terenach - jest również rokiem Św. Jana Pawła II z okazji 100. Rocznicy urodzin Karola Wojtyły, Osoby, która zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. Projekt odpowiada na potrzeby i specyfikę danego miejsca, jego mieszkańców, które rozwija się pod względem turystycznym. Zgromadzenie wiedzy o Św. Janie Pawle II – jego historii przedstawionej na tablicy pamiątkowej przyczyni się do uatrakcyjnienia Gminy Kwidzyn i Sołectwa Brachlewo. Ideą przewodnią projektu jest utrwalenie historii, kultury i tradycji mieszkańców (katolicy) tych ziem dla obecnych i przyszłych pokoleń i określenie jej jako unikatowej wartości dziedzictwa lokalnego.

Nazwa grupy nieformalnej: NOWODWORZACY nazwa inicjatywy: „MUZYKA ŁĄCZY POKOLENIA”

Grupa nieformalna zrealizuje projekt, który będzie polegał na zorganizowaniu koncertu pt. „MUZYKA ŁĄCZY POKOLENIA”. Artystami występującymi na scenie będą mieszkańcy Nowego Dworu, uczniowie, nauczyciele i rodzice SP w Nowym Dworze. Tematyka koncertu ma opierać się przebojach charakterystycznych dla określonych grup wiekowych. Chcemy, aby koncert ukazywał przeboje wielu pokoleń. Do współpracy chcielibyśmy zaprosić Gminny Ośrodek Kultury oraz lokalne zespoły ludowe. W realizacji tego przedsięwzięcia bardzo przyda się doświadczenie teatralne zdobyte w czasie realizacji poprzednich inicjatyw, m.in. warsztatów teatralnych prowadzonych we współpracy z GOK w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna”.

Nazwa grupy nieformalnej: KULINARNE TRIO, nazwa inicjatywy: „DZICZYZNA. ZAPOMNIANY PRZYSMAK SZLACHTY”

Grupa nieformalna  będzie realizować projekt pt: „DZICZYZNA. ZAPOMNIANY PRZYSMAK SZLACHTY”, którego celem jest integracja międzypokoleniowa, skupiona wokół lokalnej tradycji kulinarnej kuchni myśliwskiej regionu Dolnego Powiśla. Projekt  zachęca również do aktywnego spędzania czasu wolnego zarówno młodzież jak i dorosłych. Zorganizowane zostaną spotkania, szkolenia oraz warsztaty kulinarne. Efektem podsumowującym będzie  publikacja broszurki z przepisami potraw kuchni myśliwskiej. Działania przyczynią się do pogłębiania wiedzy o tradycyjnych potrawach regionalnych z dziczyzny, sposobie ich przygotowania oraz podawania. W projekcie zostaną wykorzystane umiejętności, wiedza oraz doświadczenie członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z Korzeniewa, Rakowca i Tychnów oraz profesjonalnego kucharza specjalizującego się w kuchni myśliwskiej. Projekt  przewiduje 3 spotkania kulinarne, podczas których uczestniczki nabędą wiedzę teoretyczną i praktyczną, dowiedzą się o walorach odżywczych kuchni myśliwskiej. Wartość kuchni myśliwskiej trudno zamknąć w jakichkolwiek ramach. Spotkania będą miały formę otwartą i bezpłatną i będą kierowane do mieszkańców Gminy Kwidzyn.

 

Nazwa grupy nieformalnej: KREATYWNE TYCHNOWY, nazwa inicjatywy: „ZRÓBMY COŚ RAZEM”

Głównym celem planowanej inicjatywy lokalnej jest integracja międzypokoleniowa ukierunkowana na wzmocnienie potencjału społecznego poprzez aktywność mieszkańców, wzajemnej inspiracji oraz integracji społeczeństwa, a przede wszystkim - wymianie doświadczeń. Planowane przedsięwzięcie ma na celu również budowanie trwałych więzi międzypokoleniowych, rozwój współpracy, komunikacji interpersonalnej, a także stworzenie klimatu oraz wykreowanie chęci i możliwości zdobywania wiedzy edukacyjno-kulturalnej. Problem, który zauważyłyśmy wśród mieszkańców naszej miejscowości, to brak aktywności społecznej, która spowodowana jest między innymi brakiem oferty spędzania wolnego czasu dla różnych grup wiekowych. W ramach realizowanego projektu poprzez zaplanowanie cyklu spotkań uczestnicy lepiej się poznają oraz zintegrują, spowoduje to trwałość projektu, a w przyszłości możliwość jego kontynuacji. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców biorących udział w zeszłorocznych zajęciach Inicjatyw Lokalnych, chcemy udostępnić mieszkańcom Tychnów i okolicznych miejscowości wzięcie udziału w warsztatach florystyczno - dekoratorskich ART&Decor.

Gry, bajki ...

Odwiedza nas 105 gości oraz 0 użytkowników.