„OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA – POGOTOWIE RATUNKOWE – TYCHNOWY ”

Głównym celem projektu jest aktywizacja i integracja międzypokoleniowa mieszkańców Tychnów, skupiona wokół historii i teraźniejszości.  Projekt to cykl wywiadów, rozmów i spotkań z mieszkańcami wsi Tychnowy, podczas których będą wspominać, rozmawiać, odkrywać historię Tychnów na nowo. Efekty spotkań i  warsztatów zostaną „przelane” na kartki publikacji – „Ocalić od zapomnienia” namacalnej pamiątki dla wszystkich mieszkańców sołectwa. Ponadto Grupa inicjatywna zamierza zebrać - wypożyczyć od mieszkańców przedmioty oraz pamiątki związane z rodzinnymi historiami i miejscem w który mieszkają  - Tychnowami, które posłużą do stworzenia „Żywego Muzeum”  - tymczasowej wystawy wspomnień. Udostępnią „Pogotowie Ratunkowe” – w bibliotece, do którego każdy mieszkaniec wsi Tychnowy, będzie mógł przynieść pamiątkę (zdjęcie, gazetę, przedmiot – wspomnienie).

 

ETNO - OŚNO”

Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży oraz dorosłych z sołectwa Ośno i ma na celu zrekompensowanie brak dostępu do edukacji artystycznej. Projekt ma na celu zintegrować i zaktywizować międzypokoleniowo a tym samym rozwinąć zdolności i zainteresowania mieszkańców. To także wzbogacenie oferty spędzania czasu wolnego, poprzez wspólną i aktywną zabawę wokół kultury Afryki, Ameryki i Azji i Dolnego Powiśla  Z uwagi na fakt że w sołectwie Ośno nie ma świetlicy, szkoły ani żadnego innego miejsca/budynku, w którym można byłoby przeprowadzić zajęcia,  grupa założyła przeprowadzenie zajęć artystycznych „pod chmurką”. Zamierzają zorganizować cykl warsztatów artystycznych, podczas których obok nabycia konkretnych umiejętności,  takich jak: nauka wykonania etnicznej biżuterii i instrumentów zdobędą wiedzę z zakresu teatru kamisibai,  nauczą się grać na bębnach djembe, czego efektem będzie koncert na pikniku kończącym projekt. Inicjatywa ma walory edukacji międzykulturowej oraz wzmacnia postawy tolerancji i szacunku do odmienności a do tego są doskonałym sposobem aktywnego spędzania czasu.

 

„FILMOTEKA W MAREZIE CZEKA NA CIEBIE”

Głównym działaniem Klubu Filmowego będą  projekcje filmów o walorach artystycznych i poznawczych, uzupełnione prelekcjami i dyskusjami. Działalność klubu będzie miała charakter dydaktyczny. W okresie trwania projektu odbędzie się 7 otwartych projekcji filmowych w sali biblioteki, w tym plener filmowy promujący inicjatywę  połączony z akcją Narodowego Czytania zainicjonowaną przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, mającą popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Grupa zaprasza na wykład  Alicji Górskiej debiutującej pisarki, studentki kulturoznawstwa: Historia filmu oraz Polska Szkoła Filmowa., a także na spotkanie z  filmoznawcą,  autorką bloga kulinarnego „Życie zamknięte w smaku”. Inicjatywę zakończy spotkanie podczas którego zostanie przeprowadzony konkurs wiedzy i podsumowanie inicjatywy.

 

„AKTYWNIE, KULINARNIE, HISTORYCZNIE I NA SPORTOWO POZNAJEMY POWIŚLE”

Grupa poprzez realizacje inicjatywy zaktywizuje i  zintegruje międzypokoleniowo mieszkańców Korzeniewa i Lipianek. Będą poznawać aktywnie najbliższe środowisko, dostrzegą  specyfikę kulturową, historyczną, kulinarną i przyrodniczą naszego regionu – Dolnego Powiśla. W ramach wycieczek przede wszystkim rowerowych i spacerów „Nordic Walking” połączonych z warsztatami artystycznymi chcą zapoznać uczestników inicjatywy  z ciekawymi i historycznymi miejscami, zabytkami, przekazać wiedzę, którą posiadają młodszym uczestnikom projektu. Ponadto  w ramach inicjatywy odbędzie się „Piknik Integracyjny” – podczas którego zostaną zaprezentowane prace uczestników warsztatów artystycznych, zostaną zorganizowane konkursy rodzinne  m.in. „Wiedzy o Dolnym Powiślu”. Grupie inicjatywnej przyświeca  idea , że pomimo różnic wiekowych można pożytecznie ciekawie spędzać czas oraz wspólnie bawiąc się  uczyć, poznawać wzajemnie swoje potrzeby i niwelować bariery wiekowe.

 

„TRZY KROKI DO POWIŚLA”

Głównym celem projektu jest integracja międzypokoleniowa, która skupiona na poznawaniu regionu Dolnego Powiśla, jak również zachęcenie do aktywnego spędzania czasu wolnego zarówno młodzież jak i dorosłych poprzez organizację spotkań, wyjazdów mających na celu poznawanie urokliwych miejsc Powiśla. W ramach inicjatywy grupa, zaplanowała przeprowadzić trzy działania, do których uczestnictwa zostaną zaproszeni mieszkańcy wsi Licze w każdym wieku. Każde z niżej podanych trzech działań będzie polegało na poznawaniu miejsc naszego regionu Dolnego Powiśla w sposób aktywny, zorganizowany w formie wycieczki, spływu kajakowego oraz marszu nordic-walking  połączonego ze spotkaniem integracyjnym.  Trzy kroki do Powiśla to„ STEPEM PO GMINIE KWIDZYN”, „ SZLAKIEM LIWY” i  „Z KIJKAMI PRZEZ LAS”. Grupie inicjatywnej zależy na   dostrzeżeniu potencjału  kulturowego, historycznego i przyrodniczego „małej Ojczyzny”, rozwijaniu postaw związku emocjonalnego z miejscem zamieszkania, oraz budzenie tożsamości regionalnej  oraz uczuć patriotycznych związanych z regionem Dolnego Powiśla.

 

„OWOCOWO-WARZYWNA SPIŻARNIA NASZEJ BABCI Z DOLNEGO POWIŚLA”

Grupa inicjatywna z sentymentem wraca do czasów kiedy region naszego Powiśla tętnił warzywami i owocami. Głównym celem projektu jest aktywizacja społeczności lokalnej na rzecz zakładania przydomowych ogródków owocowo-warzywnych oraz utrwalenie i propagowanie tradycyjnych przepisów na potrawy i przetwory, wykorzystujące dostępne w przydomowym ogrodzie owoce, warzywa i zioła.  Grupa zakłada międzypokoleniową integrację i aktywizację mieszkańców na rzecz zakładania przydomowych ogródków oraz poszukiwania kulinarnych tradycji.  W ramach inicjatywy odbędą się m.in. – otwarte warsztaty:  z zakresu edukacji agrotechnicznej, tradycji kulinarnej  regionu Powiśla , przetwórstwa soków owocowych, ale to nie wszystko !!! Grupa przewiduje międzypokoleniowy konkurs, którego efektem będzie ulotka „Owocowo-warzywna spiżarnia naszej babci z Dolnego Powiśla” z przepisami oraz piknik integracyjny na zakończenie projektu  - na którym będzie można m.in.  wymienić się  – sadzonkami, karp, nasionami roślin owocowych, warzywnych i ziół.

Odwiedza nas 59 gości oraz 0 użytkowników.