Wyróżnione inicjatywy

Podkategorie

GRUPA NIEFORMALNA „OŚNIACZKI Z DZIKIEJ PACZKI” zrealizuje projekt „OSADA COUNTRY”.

Celem projektu jest zrekompensowanie braku dostępu do edukacji artystycznej wynikającego z  odległości Ośna od miasta i świetlic kulturalno- oświatowych. Ośniaczki zamierzają zamienić swoją wieś na czas działań projektowych w osadę w stylu country i prowadzić działania artystyczne nawiązujące do muzyki, tańca i stylistyki Dzikiego Zachodu. W ramach projektu inicjatorki zakładają zorganizowanie „ Country Art”- warsztatów plastycznych , w czasie których uczestnicy wykonają ozdoby w stylu country, „ Country Dance”- warsztatów tanecznych  tańców country i  „Foto Retro”- warsztatu fotograficznego, podczas którego poznają tajniki wykonania zdjęć w tym stylu.  Podczas „Pikniku Country” uczestnicy projektu zaprezentują swoje prace, odbędzie się pokaz taneczny, konkursy i animacje dla dzieci.  Inicjatorki zorganizują również pokaz jazdy konnej i lekcję jazdy konnej dla dzieci.

GRUPA NIEFORMALNA „MY Z KORZENIEWA” zrealizuje projekt pod nazwą „HISTORIA SOŁECTWA KORZENIEWO”.

Celem działania jest aktywizacja społeczności lokalnej w poznanie najbliższego środowiska, specyfiki kulturowej i historycznej wsi. Grupa planuje cykliczne spotkania „ Poszukiwaczy historii Korzeniewa”, którzy odwiedzą biblioteki, muzeum i zbiorą materiały o historii tego miejsca. Zamierza również zorganizować „Historyczne korzeniewian rozmowy”, w czasie których nagra i zapisze wywiady ze starszymi mieszkańcami, które z kolei zredaguje i przekaże do druku „Korzeniewska redakcja”. Zwieńczeniem projektu ma być publikacja o tematyce historycznej  pt: „ Historia sołectwa Korzeniewo”. W ramach działań grupy inicjatywnej i  zdobywania materiałów odbędą się wycieczki rowerowe i marsze nordic walking. W założeniach jest również organizacja pikniku integracyjnego dla wszystkich mieszkańców i sympatyków z konkursem historycznym. Inicjatorzy założą także blog, w którym na bieżąco będzie można śledzić przebieg  działań projektowych.

GRUPA NIEFORMALNA „MAREZIACY” zrealizuje projekt „MAREZA JAK MUZYKA- ŁĄCZY POKOLENIA”.

Celem inicjatywy oprócz integracji międzypokoleniowej i umacniania więzi sąsiedzkich jest nabycie wiedzy historycznej, rozwój kulturalny i artystyczny uczestników projektu. Zadanie zakłada przeprowadzenie video rozmów z mieszkańcami Marezy, które zostaną utrwalone na płytach dvd i   rozpowszechnione na podsumowaniu inicjatywy.  Inicjatorki planują rozpocząć działania projektowe spotkaniem plenerowym, połączonym z Narodowym Czytaniem „ Wesela”. Towarzyszyć mu będzie występ zespołu ludowego „ Marezianki” z repertuarem z lat 50- tych i 60- tych XX wieku oraz minikonkurs śpiewaczy dla młodych uczestników inicjatywy. Ponadto w ramach działań odbędzie się projekcja kultowego  filmu „Prawo i pięść” , wykład „Kultura mennonicka  w Dolinie Kwidzyńskiej ze szczególnym uwzględnieniem Gminy Kwidzyn” i wykład „ Rys historyczny Marezy i okolic”. Ponadto inicjatorki przygotują wystawę zdjęć z dawnych lat, udostępnionych przez mieszkańców i zaproszą na prezentację video wspomnień. Podczas podsumowania i zakończenia inicjatywy zostanie przeprowadzony konkurs wiedzy historyczno- kulturalnej, zaplanowano wspólne śpiewanie piosenek z zespołem śpiewaczym „ Marezianki”, grupa rozda płyty dvd z nagraniami i podzieli się refleksjami z realizacji projektu.

GRUPA NIEFORMALNA „POWIŚLAŃSKI TEAM” z Licza zainicjuje cykl spotkań „CZTERY KROKI DO DOLNEGO POWIŚLA”.

Inicjatorki zamierzają zaangażować swoją społeczność do czterech działań o różnym charakterze. Wyjazd na warsztaty do Pracowni Haftu Artystycznego w Pastwie czyli „ Artystycznie poznajemy Powiśle” przybliży uczestnikom sploty i tradycyjne techniki tkackie. W spotkaniu „ Bezpiecznie i kulturalnie w kolorach Powiśla” przedstawiciele OSP w Pastwie i Policji zorganizują warsztat z zasad udzielania pierwszej pomocy i przeprowadzą konkurs na temat bezpieczeństwa i pierwszej pomocy, jak również zaproponują mieszkańcom udział w konkurencjach strażackich.  Grupa planuje też spotkanie z dietetykiem i wykład Grażyny Michalik, autorki książki „ Smaki Powiśla” w kroku trzecim- „Zdrowo od juniora do seniora”, w czasie którego uczestnicy przygotują powiślańskie kanapki, surówki i soki. Podsumowaniem projektu ma być spotkanie integracyjne dla mieszkańców Licza czyli „ Piknik rodzinny”, który ubogacą animacje dla dzieci, lekcja edukacyjna z warsztatami „ Mini plener”, a także pieśni ludowego zespołu śpiewaczego.

GRUPA NIEFORMALNA „MY I NASZA WIEŚ” zrealizuje projekt „O DUBIELU PRZY KAWIE”. 

Celem zadania jest zwiększenie poczucia tożsamości regionalnej, aktywizacja mieszkańców i odszukanie ciekawych historii Dubiela. Inicjatorki zakładają powstanie publikacji opracowanej na podstawie zebranych w czasie działań materiałów, wspomnień i zdjęć. Grupa zorganizuje spotkanie plenerowe wszystkich mieszkańców wsi, podczas którego zgromadzi wspomnienia, zapiski i zdjęcia. Spotkaniu towarzyszyć będą animacje i zabawy dla dzieci. W ramach projektu odbędą się również warsztaty plastyczne „Dubiel na szkle malowany”, poprowadzone przez lokalną malarkę, która wprowadzi uczestników w technikę malowania na szkle. Prace wykonane przez uczestników będzie można oglądać w świetlicy w Dubielu. Planuje się także „Spotkanie absolwentów”- abiturientów nieistniejącej już szkoły podstawowej w Dubielu mające na celu zebranie wspomnień i pamiątek z okresu działania szkoły. Punktem kulminacyjnym projektu będzie rozdanie podczas zakończenia inicjatywy publikacji o historii Dubiela. Podczas ostatniego działania  odbędzie się wernisaż prac malowanych na szkle, wystawa fotograficzna i plenerowa integracja uczestników spotkań.

GRUPA NIEFORMALNA „AKTYWNI DLA BRACHLEWA”  zrealizuje projekt SZTUKA CYRKOWA- SZTUKA LUDZKICH MOŻLIWOŚCI”.

Celem inicjatywy jest zaktywizowanie mieszkańców do udziału w wydarzeniach kulturalnych , wzmocnienie potencjału społecznego i umocnienie więzi międzypokoleniowej. W ramach działań grupa zamierza zorganizować  spotkanie  z zakresu pedagogiki cyrku- wyjazd międzypokoleniowy na Ogólnopolskie Dziecięce Spotkania Cyrkowe wraz z warsztatami oraz nawiązać współpracę z Brodnickim Domem Kultury. Inicjatorki planują także zorganizowanie w okresie wakacyjnym spływu kajakowego po jeziorze Jerzewo w Brachlewie dla dorosłych mieszkańców wsi z ogniskiem  i integracją. W ramach działań artystycznych  zostaną przeprowadzone plecionkarskie warsztaty rękodzielnicze, podczas których oprócz wyplatania z rattanu uczestnicy wysłuchają opowieści o twórczości plecionkarzy żyjących i działających w Dolinie Wisły. Ostatnie spotkanie- „Wieczór magii” ubogaci występ iluzjonisty, dzieci zaprezentują swoje umiejętności nabyte podczas warsztatów cyrkowych, a inicjatorki podsumują działania projektowe. „Aktywne dla Brachlewa” pragną wykorzystać cyrk jako tradycyjną formę sztuki oraz nowoczesne narzędzie pedagogiki zabawy i integracji grup.

Odwiedza nas 147 gości oraz 0 użytkowników.